Share:
Notifications
Clear all

ABD Yükseköğretim Sisteminin Özellikleri:  

  RSS

admin
(@admin)
Üye Admin
Katılım : 3 ay önce
Gönderiler: 60
Mart 1, 2020 8:58 pm  

Sınıf Ortamı

Sınıflar, birkaç yüz öğrenciden oluşan büyük derslerden, sadece birkaç öğrenciyle daha küçük sınıflara ve seminerlere (tartışma sınıflarına) kadar uzanır. Amerikan üniversite sınıf atmosferi çok dinamik. Fikrinizi paylaşmanız, fikrinizi tartışmanız, sınıf tartışmalarına katılmanız ve sunum yapmanız beklenecektir. Uluslararası öğrenciler bunu Amerikan eğitim sisteminin en şaşırtıcı yönlerinden biri olarak görüyorlar.

Her hafta profesörler genellikle ders kitabı ve diğer okumaları atar. Sınıf tartışmalarına katılabilmeniz ve dersleri anlayabilmeniz için gerekli okumaları ve ödevleri takip etmeniz beklenmektedir. Belirli lisans programları ayrıca öğrencilerin laboratuarda zaman geçirmelerini gerektirir.

Profesörler derse kayıtlı her öğrenci için not verir. Notlar genellikle şunlara dayanır:

*Her profesörün kendine özgü bir sınıf katılım gereksinimleri seti olacaktır, ancak öğrencilerin özellikle seminer derslerinde sınıf tartışmalarına katılmaları beklenmektedir. Bu genellikle bir öğrencinin notunu belirlemede çok önemli bir faktördür.
*Vize sınavı genellikle ders süresi boyunca yapılır.
*Değerlendirme için bir veya daha fazla araştırma veya dönem ödevi veya laboratuvar raporu sunulmalıdır.
*Olası kısa sınavlar veya kısa sınavlar verilir. Bazen profesörler habersiz bir “pop quiz” vereceklerdir. Bu, sınıfa doğru sayılmaz, ancak öğrencilere ödevlerini ve devamlarını takip etmeleri için ilham vermesi amaçlanır.
*Final sınavı, final sınıfı toplantısından sonra yapılacaktır.

 

Kredi
Her ders belirli sayıda krediye veya kredi saatine değer. Bu sayı kabaca bir öğrencinin her hafta bu ders için sınıfta geçirdiği saat sayısıyla aynıdır. Bir ders genellikle üç ila beş kredilik bir değere sahiptir.

Çoğu okulda tam zamanlı bir program 12 veya 15 kredi saatidir (dönem başına dört veya beş ders) ve mezun olabilmek için belirli sayıda kredinin yerine getirilmesi gerekir. Uluslararası öğrencilerin her dönem tam zamanlı bir programa kaydolmaları beklenmektedir.

 

Transferler

Bir öğrenci bir derecesi bitirmeden yeni bir üniversiteye kayıt yaptırırsa, genellikle ilk okulda kazanılan kredilerin çoğu yeni üniversitede bir diplomayı tamamlamak için kullanılabilir. Bu, bir öğrencinin başka bir üniversiteye geçiş yapabileceği ve makul bir süre içinde mezun olabileceği anlamına gelir.

ABD yükseköğretim türleri

1. Devlet Koleji veya Üniversitesi
"Devlet üniversiteleri" olarak da adlandırılan devlet kolejleri ve üniversiteleri, bu eyalet sakinlerine düşük maliyetli bir eğitim sağlamak için ABD eyaleti veya yerel hükümet hükümetleri tarafından kurulmuş ve sübvanse edilmiştir. Devlet üniversiteleri genellikle çok çeşitli çalışma alanlarında araştırma fırsatlarına ve sınıflarına erişim sunar. Bu üniversiteler çok büyük olma eğilimindedir ve genellikle özel üniversitelerden daha geniş bir öğrenci yelpazesini kabul eder. Her öğrencinin ilgisi birçok olasılık arasından seçimine rehberlik edecektir.

2. Özel Kolej veya Üniversite
Bu okullar, hükümetin bir şubesi tarafından işletilmek yerine özel olarak işletilmektedir. Öğrenim ücreti genellikle devlet okullarından daha yüksek olacaktır. Genellikle, özel ABD üniversiteleri ve kolejleri devlet okullarından daha küçüktür. Dini bağlı üniversiteler ve kolejler özel okullardır. Bu okulların neredeyse tamamı, tüm din ve inançlara sahip öğrencileri ağırlamaktadır. Yine de, okulun kurulduğu inançlara benzer dini inançlara sahip öğrencileri kabul etmeyi tercih eden okulların bir yüzdesi vardır.

3. Topluluk Koleji
Topluluk kolejleri, bir önlisans derecesi (devredilebilir) ve sertifikalar veren iki yıllık kolejlerdir. Birçok önlisans türü vardır, ancak en önemli ayırt edici faktör derecenin aktarılabilir olup olmadığıdır. Genellikle, iki temel derece izi bulunur: biri akademik transfer için, diğeri ise öğrencileri işgücüne hemen girmeye hazırlar. Üniversite transfer dereceleri genellikle sanat veya fen bilimleri ön derecesidir. Aktarılabilir olması muhtemel değildir, uygulamalı bilim dereceleri ve tamamlama sertifikaları.

Topluluk kolej mezunları, derecelerini tamamlamak için en çok dört yıllık kolejlere veya üniversitelere transfer olurlar. Toplum kolejine giderken kazandıkları kredileri aktarabilecekleri için, lisans programlarını iki veya daha fazla yıl içinde tamamlayabilirler. Birçoğu, öğrencileri üniversite düzeyinde derslere hazırlayacak olan ESL veya yoğun İngilizce dil programları da sunmaktadır.

4. Teknoloji Enstitüsü
Teknoloji enstitüsü, bilim ve teknolojide en az dört yıl eğitim veren bir okuldur. Bazılarının lisansüstü programları varken, bazıları kısa süreli kurslar sunmaktadır.

Kurum türünden bağımsız olarak, Amerika Birleşik Devletleri'nde, öğrenciler genellikle aldıkları dersler için kredi kazanırlar ve bu krediler bir programın tamamlanması için sayılır. Dersler genellikle lisans programının temelini oluşturmak için "çekirdek" konu alanlarına ve bir konu alanında uzmanlık sağlamak için "büyük" kurslara ayrılır. Öğrenciler ayrıca çok yönlü bir eğitim deneyimi için diğer ilgi alanlarını keşfetmek için "seçmeli" dersler alabilirler.

 

Not sistemi

ABD'de akademik başarınızın ölçümleri “notlar” ve “not ortalaması” (GPA) olarak yapılır. Dersler genellikle harf notlarına dönüştürülen yüzdeler kullanılarak derecelendirilir.

ABD'deki not sistemi ve genel not ortalaması, özellikle uluslararası öğrenciler için kafa karıştırıcı olabilir. Notların yorumlanmasında çok fazla değişiklik vardır. Örneğin, farklı okullara devam eden iki öğrenci, transkriptlerini aynı üniversiteye gönderir. Her ikisinin de 3.5 GPA'sı var, ancak bir öğrenci ortalama bir liseye, diğeri ise akademik açıdan zorlu prestijli bir okula gitti. Üniversite, GPA'larını farklı şekilde yorumlayabilir, çünkü iki okul önemli ölçüde farklı standartlara sahiptir.

Bu nedenle, akılda tutulması gereken bazı önemli şeyler vardır:

Kendi ülkenizde tamamladığınız son eğitim seviyesinin ABD eşdeğerini öğrenmelisiniz.
Her üniversitenin ve kolejin kabul koşullarına ve üniversiteden farklı gereksinimleri olabilecek bireysel derece programlarına dikkat edin.
Gereksinimleri karşıladığınızdan emin olmak için düzenli olarak bir eğitim danışmanı veya rehberlik danışmanı ile görüşün.

Eğitim danışmanınız veya rehberlik danışmanınız, ABD üniversitesine kabul için bir iki yıl daha harcamayı isteyip istemediğiniz konusunda size tavsiyede bulunabilecektir. Uluslararası bir öğrenci, kendi ülkelerindeki üniversiteye katılmaya hak kazanmadan önce bir ABD üniversitesine veya yüksek okuluna girdiyse, bazı ülkelerin hükümetleri ve işverenleri öğrencilerin ABD eğitimini tanımayabilir.

 

Amerika'da eğitim ve diğer yurtdışı eğitim programları hakkında daha fazla bilgi için https://www.eduvizyon.com adresini ziyaret edebilir yada 0 212 543 58 06 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.


Alıntı
Share: