Share:
Notifications
Clear all

ABD'de Çalışma İzni  

  RSS

admin
(@admin)
Üye Admin
Katılım : 3 ay önce
Gönderiler: 60
Mart 1, 2020 9:02 pm  

ABD'de Yaşam / Çalışma
 

ABD'deki çoğu uluslararası öğrenci, ABD göçmen olmayan öğrenci vizesi olan F-1 vizesine sahiptir. F-1 öğrencilerinin Amerika Birleşik Devletleri'nde çalışmasına izin verilir, ancak yalnızca belirli koşullar altında ve ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi (USCIS) tarafından yayınlanan karmaşık yönergelere ve kısıtlamalara uygun olarak.

 

Tüm istihdam, F-1 vizenizin şart ve kısıtlamaları dahilinde kalmaya bağlı olduğundan, Amerika Birleşik Devletleri'nde F-1 öğrencisi olarak kaldığınız süre boyunca çeşitli istihdam kategorileri vardır.

Kampüs içi istihdam en serbest olanıdır ve daha sonra kampüs dışı istihdamın dört kategorisi vardır

 

 İsteğe Bağlı Pratik Eğitim (OPT)
 Müfredat Uygulamalı Eğitimi (CPT)
 Ekonomik zorluk
 Uluslararası Kurumlar
 

Kampüste Çalışma
 

Kampüs içi istihdam, USCIS düzenlemeleri tarafından en serbest şekilde izin verilen kategoridir ve USCIS onayı gerektirmez. Bununla birlikte, F-1 statüsü kampüs içi istihdam ayrıcalığını içermesine rağmen, çoğu okuldaki kampüs içi istihdam fırsatları sınırlıdır. Kampüste iş bulabilseniz bile, yıl için mali kaynakları kanıtlamak için ona güvenemeyebilirsiniz ve genellikle bu işler çalışmalarınızla ilgili değildir. Birçok okul, kampüste herhangi bir işi kabul etmeden önce Uluslararası Öğrenci Ofisi'nden izin almanızı gerektirir ve bir öğrencinin ilk döneminde veya yılında bu işe izin vermeyebilir.

Kampüs içi çalışmalar için, bir F-1 öğrencisi aşağıdaki kurallara tabidir:
 

Geçerli F-1 durumunu korumalısınız
Okul oturumdayken haftada 20 saate kadar çalışabilirsiniz
Bir sonraki akademik döneme kayıt yaptırmak istiyorsanız, tatil ve tatil dönemlerinde kampüste tam zamanlı çalışabilirsiniz.
İstihdam ABD'de ikamet eden kişinin yerini alamaz (işten uzaklaşamaz)
 
Kampüs içi istihdamın tanımı şunları içerir:
 

Okulun tesislerinde doğrudan okulunuz için yapılan çalışmalar (hibe veya asistanlığa bağlı işler dahil).
Kampüste öğrencilere okul kitapçısı veya kafeterya gibi hizmet veren yerinde ticari firmalar için yapılan çalışmalar (Okul binası inşa eden bir inşaat şirketi gibi doğrudan öğrenci hizmeti vermeyen yerinde ticari firmalarla istihdam, kural gereği kampüs içi istihdam sayılmaz)
Okul dışında eğitim amaçlı bir yerde yapılan çalışmalar. Eğitimsel bağlantı okulun yerleşik müfredatıyla veya lisansüstü düzeyde sözleşmeli olarak finanse edilen araştırma projeleriyle ilişkili olmalıdır. Her durumda, istihdam öğrencinin eğitim programının ayrılmaz bir parçası olmalıdır.
 

İsteğe Bağlı Pratik Eğitim (OPT)
 
 
Curricular Practical Training (CPT)
 

Müfredat Uygulamalı Eğitimi (CPT), pratik eğitim yerleşik müfredatın veya akademik programın ayrılmaz bir parçası olduğunda F-1 öğrencileri için kampüs dışı bir istihdam seçeneğidir.

CPT istihdamı “alternatif iş / çalışma, staj, işbirlikçi eğitim ya da okulla işbirliği anlaşmaları yoluyla işverenlere sponsor olarak sunulan diğer herhangi bir zorunlu staj veya uygulama” olarak tanımlanır. Hak kazanabilmek için dereceniz için iş tecrübesi veya akademik kredi verilmelidir. CPT istihdamı için ödeme alabilirsiniz. Okulunuzun Uluslararası Öğrenci Ofisi tarafından önceden izin alınması ve ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi'ne (USCIS) bildirilmesi gerekir.

 

CPT istihdamı için uygun olmak:
1. Geçerli F-1 statüsünde bir yıl boyunca tam zamanlı olarak okula kayıt yaptırmış olmalısınız (programın derhal CPT gerektirdiği lisansüstü öğrenciler hariç
2. CPT istihdamı, lisans programınızın ayrılmaz bir parçası veya akademik kredi aldığınız bir kursa ilişkin şart olmalıdır
3. CPT yetkilendirme isteğinizi göndermeden önce uygun bir iş teklifi almış olmanız gerekir
4. İş teklifiniz ana dalınızda veya eğitim alanınızda olmalıdır
 

Uluslararası Öğrenci Ofisi CPT için size yetki vermelidir. CPT yetkisi aldıktan sonra, yalnızca belirli bir işveren ve izin verilen belirli tarihler için çalışabilirsiniz (ABD'de herhangi bir yerde çalışabileceğiniz OPT veya ciddi ekonomik sıkıntı kampüs dışı istihdamın aksine). CPT yetkiniz ayrıca yarı zamanlı (haftada 20 saat veya daha az) veya tam zamanlı (haftada 20 saatten fazla) CPT istihdamı için onaylanıp onaylanmayacağınızı da belirtir. Okuldayken yalnızca yarı zamanlı CPT için onaylanabilir.

 

CPT'de tam veya yarı zamanlı olarak onaylanmanıza bakılmaksızın, ne kadar süre çalışabileceğiniz konusunda bir sınır yoktur. Bununla birlikte, 12 ay veya daha uzun süre CPT'de tam zamanlı çalışıyorsanız, OPT için uygun değilsiniz. CPT'de yarı zamanlı veya CPT'de tam zamanlı olarak 12 aydan daha az bir süre çalışıyorsanız, yine de izin verilen tüm OPT'leriniz için hak kazanırsınız. Tarih ve saatleri yakından izlediğinizden emin olun - OPT'nizi tehlikeye atmayın!

 

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki birçok okul, CPT programları aracılığıyla hemen istihdamı koordine eden çalışma ve çalışma programları sunmaktadır. Bu sadece uluslararası öğrencilere eğitimlerinin maliyetlerini karşılama fırsatı vermekle kalmaz, aynı zamanda değerli bir iş deneyimi ve yüksek lisans derecesi kazanırlar.

 

Şiddetli Ekonomik Zorluklar  -Severe Economic Hardship
USCIS tarafından tanımlandığı şekliyle "ciddi ekonomik sıkıntıya" maruz kalan herhangi bir F-1 öğrencisi, okul oturumdayken haftada 20 saate kadar ve molalarda tam zamanlı olarak kampüs dışında çalışmaya hak kazanır.

"Ağır ekonomik sıkıntı" kapsamında seçilebilmek için bir öğrenci:
1. En az bir akademik yıl (9 ay) geçerli F-1 statüsünde olmak
2. İyi akademik pozisyonda olmak
3. Öğrencinin kontrolünün ötesinde öngörülemeyen koşullara dayalı ekonomik güçlüklerin kanıtını sağlamak
4. Kampüs içi istihdamın ne mevcut ne de yeterli olmadığını gösterin
5. Başvurmadan önce kampüste iş bulmak için iyi niyetle çaba gösterin
 

Şiddetli Ekonomik Zorluklara Örnekler:
Kural, "öğrencinin kontrolü dışındaki öngörülemeyen koşulların neden olduğu ciddi ekonomik sıkıntı" olarak değerlendirilebilecek şeylere örnekler verir. Bu durumlar şunları içerebilir:

öğrencinin mali yardımı veya kampüs içi istihdam hatası
para birimi veya döviz kuru değerinde önemli dalgalanmalar
öğrenim ve / veya yaşam maliyetlerindeki aşırı artışlar
öğrencinin destek kaynağının finansal durumunda beklenmedik değişiklikler
tıbbi faturalar veya diğer önemli ve beklenmedik masraflar.
Uluslararası Öğrenci Ofisi'nin yardımı ve rehberliği ile bir "istihdam yetkilendirme belgesi" (EAD) için başvurmalısınız - EAD için başvurmadan önce bir iş teklifine ihtiyacınız yoktur. Ancak, ücretler ve fotoğraflar vb. İle birlikte birkaç form ve belge gerekir ve işleme 12 hafta veya daha uzun sürebilir - ve EAD'yi alana kadar çalışmaya başlayamazsınız. EAD'yi aldıktan sonra, ABD'de herhangi bir yerde, herhangi bir işte bir işveren için çalışabilirsiniz. Öğrenci geçerli F-1 statüsünü koruyamazsa, istihdam yetkisi otomatik olarak sonlandırılır.

 

 Employment with an International Organization  - Uluslararası Bir Örgütle İstihdam

ABD'de F-1 vizesi alan uluslararası öğrenciler için nihai istihdam kategorisi, "tanınmış bir uluslararası kuruluş" ile istihdamdır. Hak kazanabilmek için bir örgütün resmi Dışişleri Bakanlığı listesinde olması gerekir ve listelenen örgütler arasında Kızıl Haç, Afrika ve Asya Kalkınma Bankaları, Dünya Sağlık Örgütü, Dünya Ticaret Örgütü ve daha pek çok benzer fakat daha az bilinen örgütler bulunur. Evrensel OPT veya CPT uygulamasına sahip olmadığından, bu istihdam kategorisi genellikle göz ardı edilir. Yalnızca listelenen kuruluşlardan birinin iş teklifi ve sponsorluğu olan öğrenciler uygundur. Ancak, böyle bir sponsorluğu olan şanslı öğrenciler için, bu istihdam kategorisinin açık faydaları vardır.

Uluslararası bir kuruluşta çalışmak için gerekenler:
1. Öğrenci, “tanınmış bir uluslararası kuruluş” ile staj / istihdam sahibi olmalıdır. Tüm "tanınmış uluslararası kuruluşlar" ın son listelerini görmek için buraya tıklayın.
2. İstihdam örgütün sponsorluğu kapsamında ve öğrencinin eğitim alanı içinde olmalıdır.
3. Öğrenci en az bir tam akademik yıl için geçerli F-1 statüsünde olmalıdır.
4. Öğrenci iyi bir akademik konumda olmalıdır.
 

Bu gereksinimleri karşılıyorsanız, Amerika Birleşik Devletleri Vatandaşlık ve Göçmenlik Servisi'nden (USCIS) bir İstihdam Yetkilendirme Belgesi'ne (EAD) başvurabilirsiniz. Çalışmaya yalnızca 3 aya kadar sürebilen EAD'nizi aldıktan sonra başlayabilirsiniz.

 

Bu tip istihdamın CPT veya OPT ile karşılaştırıldığında avantajları:
 

İstihdam, lisans programınız için kredili olmak zorunda değildir.
Ne kadar veya ne kadar süre çalıştığınıza bakılmaksızın, bu tür bir istihdam, tamamlandıktan sonraki 12 aylık OPT'nizden uzaklaşmayacaktır.

Bu konu 1 ay önce 3 defa tarafından admin tarihinde düzenlendi

Alıntı
Share: