Share:
Notifications
Clear all

Amerika Eğitim Sistemi  

  RSS

admin
(@admin)
Üye Admin
Katılım : 3 ay önce
Gönderiler: 61
Mart 1, 2020 8:46 pm  

Amerikan Eğitim sistemi

Okul aramanıza başlarken, Amerikan eğitim sistemini tanımanız önemlidir. Sistemi anlamak seçimlerinizi daraltmanıza ve eğitim planınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Akademik Takvim

ABD akademik takvimi genellikle Eylül'den Mayıs'a kadar sürer ve dönem olarak bilinen 16-18 haftalık iki akademik döneme ayrılabilir. Alternatif olarak, bazı okullar 10-12 haftalık birçok dönem için çeyrek veya üç aylık bir sistemde faaliyet gösterebilir.

Akreditasyonlar

ABD'de 4,500'den fazla akredite kurum ABD yüksek eğitimini oluşturmaktadır. Birçok ülkenin aksine, ABD yüksek öğretim kurumları merkezi olarak örgütlenmez veya yönetilmez, ancak bağımsız akreditasyon kuruluşları tarafından ulusal veya bölgesel düzeyde akredite edilir.

ABD Yükseköğretim Sistemi: Eğitim Düzeyleri

 

İlk ve Ortaokul

Yüksek öğrenimden önce, Amerikalı öğrenciler toplam 12 yıl boyunca ilk ve ortaokula devam ederler. Bu yıllara birinci ve on ikinci sınıflar denir.

Altı yaşındayken, ABD'li çocuklar en yaygın olarak “ilkokul” olarak adlandırılan ilkokula başlar. Beş veya altı yıl okula devam ediyorlar ve sonra ortaokula gidiyorlar.

Ortaokul iki programdan oluşur: birincisi “ortaokul” veya “ortaokul” ve ikinci program “lise” dir. Liseden mezun olduktan sonra diploma veya sertifika verilir. Liseyi bitirdikten sonra (12. sınıf), ABD öğrencileri kolej veya üniversiteye gidebilirler. Kolej veya üniversite eğitimi “yüksek öğrenim” olarak bilinir.

 

Lisans

Bir kolej veya üniversiteye devam eden ve lisans derecesi almayan bir öğrenci lisans düzeyinde öğrenim görmektedir. Lisans derecesi kazanmak yaklaşık dört yıl alır. Bir toplum kolejinde ya da dört yıllık bir üniversitede ya da kolejde lisans eğitimi almak için çalışmalarınıza başlayabilirsiniz.

İlk iki yıllık eğitim sürenizden genel olarak ön koşul dersleri olarak bilinen farklı konularda çok çeşitli dersler almanız istenecektir: edebiyat, bilim, sosyal bilimler, sanat, tarih vb. Bu nedenle, belirli bir çalışma alanına odaklanmadan önce çeşitli konularda genel bir bilgi, temel, bilgi elde edersiniz.

Birçok öğrenci, önkoşulun ilk iki yılını tamamlamak için bir devlet yüksek okulunda öğrenim görmeyi tercih eder. Bir Sanat Önlisans (AA) transfer derecesi kazanacak ve daha sonra dört yıllık bir üniversiteye veya koleje transfer olacaklar.

“Büyük”, derecenizin odaklandığı özel çalışma alanıdır. Anadalınızın derece gereksinimlerini karşılamak için bu alanda belirli sayıda ders almanız istenecektir. Okulunuzu üçüncü sınıfınızın başında seçmelisiniz.

Amerikan yükseköğretim sisteminin benzersiz bir özelliği, seçerseniz ana dalınızı birçok kez değiştirebilmenizdir. Amerikalı öğrencilerin lisans eğitiminin bir noktasında bölüm değiştirmeleri son derece yaygındır. Çoğu zaman, öğrenciler mükemmel oldukları veya keyif aldıkları farklı bir alan keşfederler. Amerikan eğitim sistemi çok esnektir. Bölüm değiştirmenin daha fazla kursa neden olabileceğini unutmayın, bu da daha fazla zaman ve para anlamına gelir.

 

Yüksek Lisans

Şu anda, lisans derecesi olan bir üniversite veya üniversite mezunu, belirli mesleklere girmek veya kariyerlerini ilerletmek için lisansüstü eğitim hakkında ciddi düşünmek isteyebilir. Bu derece genellikle kütüphane bilimi, mühendislik, davranış sağlığı ve eğitiminde üst düzey pozisyonlar için zorunludur.

Ayrıca, bazı ülkelerden gelen uluslararası öğrencilerin sadece yüksek lisans düzeyinde yurtdışında eğitim görmelerine izin verilmektedir. ABD'deki bir lisansüstü üniversiteye başvurmadan önce ülkenizde iş bulmak için gereken kimlik bilgilerini sormalısınız.

Lisansüstü program genellikle bir üniversitenin veya yüksek okulun bir bölümüdür. Kabul etmek için GRE (lisansüstü kayıt sınavı) almanız gerekecektir. Bazı yüksek lisans programları, hukuk fakültesi için LSAT, işletme okulu için GRE veya GMAT ve tıp fakültesi için MCAT gibi özel testler gerektirir.

Yüksek lisans derecesi almak için lisansüstü programların tamamlanması genellikle bir ila iki yıl sürer. Örneğin, MBA (işletme ustası) son derece popüler bir derece programı yaklaşık iki yıl sürer. Gazetecilik gibi diğer yüksek lisans programları sadece bir yıl sürer. Bir yüksek lisans programının çoğunluğu sınıfta geçirilir ve yüksek lisans öğrencisi “yüksek lisans tezi” adı verilen uzun bir araştırma makalesi hazırlamalı veya bir “yüksek lisans projesi” tamamlamalıdır.

 

Doktora - Phd

Birçok yüksekokul, doktora (doktora) kazanmanın ilk adımı olarak yüksek lisans derecesine ulaşmayı düşünmektedir. Ancak diğer okullarda, öğrenciler yüksek lisans derecesi almadan doğrudan bir doktora hazırlayabilirler. Doktora derecesi kazanmak üç yıl veya daha fazla sürebilir. Uluslararası öğrenciler için, beş veya altı yıl kadar sürebilir.

Programın ilk iki yılı boyunca çoğu doktora adayı derslere ve seminerlere kayıt olurlar. İlk elden araştırma yapmak ve tez ya da tez yazmak için en az bir yıl daha geçirilir. Bu makale daha önce yayınlanmamış görünümler, tasarımlar veya araştırmalar içermelidir.

Doktora tezi, verilen bir konuda mevcut bursun tartışılması ve özetidir. Doktora veren çoğu ABD üniversitesi, adaylarının doktora programına resmi olarak kabul eden bir yeterlik sınavını geçmeleri ve sözlü olarak geçmeleri için adayların iki yabancı dil okuma bilgisine sahip olmalarını, “ikamette” gerekli süreyi geçirmelerini istemektedir. tez ile aynı konuda inceleme.

 

 


Alıntı
Share: