Share:
Notifications
Clear all

Avustralya'daki yangın neden söndürülemiyor?  

  RSS

admin
(@admin)
Üye Admin
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 61
Ocak 7, 2020 9:08 pm  

Şu anda Avustralya'da yaz mevsimi olduğu için sıcaklık çok yüksek. Sıcaklık yüksek olduğu için kurak geçen bir dönem yaşandı. Bir taraftan otların kurumuş olması, nemin çok düşmesi yangınlara sebep oldu. Neden bu kadar yayıldı sorusuna gelince: Aslında bunun sebebi yangının yeni bir yangını doğurması. Buna yangınların yangınlara sebep olması diyebiliriz.. Bunun iki sebebi var. Bunlardan birincisi küresel iklim değişikliğinden, küresel ısınmadan kaynaklanan bir şey. Bu yangınlarda ortaya çıkan karbonmonoksit gazı ve parçacıkların yanı sıra sera gazlarının da etkisiyle bir ısınma var. Nitekim Avustralya'da sıcaklık bir derece artmış ve bu sene rekor düzeyde bir ısı artışı söz konusu. Yangınların meydana gelmesi küresel ısınmaya etki ediyor. Küresel ısınma da yangınlara etki ediyor. Avustralya'daki yangınların bu kadar hızlı bir şekilde yayılmasının bir başka sebebi de rüzgarın etkisi. Yanan hayvanların hayatta kalmak için başka bölgelere kaçması da yangınların büyümesini tetikliyor. Ama en önemlisi atmosferdeki değişikliklerin bunlara neden olması.

 

YANGINLAR NASIL ÇOĞALIYOR?

 

Diğer yandan yangınla birlikte ısınan hava yükselerek soğur ve gök gürültüsüyle beraber yıldırım ve şimşeklerin oluşmasına neden olur. Bu da aynı bölgede şimşekler yüzünden başka yangınların oluşması anlamına geliyor.

 

Bir diğer önemli unsur ise küresel ısınmanın büyük etkisi... Bundan dolayı bu yangınların çıktığı söylenebilir. Yanan hayvanların hayatta kalmak için başka alanları kaçması yüzünden de yangınlar büyüyebilir.

 

Ayrıca kuru otlar 25 km hızla yangını yayar. Bu durum da yangını kontrol altına almayı çok zorlaştırır. Kuraklık ve suya kolay ulaşamamak da bu yangınların büyümesine neden olmaktadır.

 

KARADENİZ'DEKİ YANGINLAR BU ZAMANA KADAR GÖRÜLMEMİŞTİ

 

Bu sene giderek değişen bir iklim var. Aralık ayında Karadeniz'de yangınlar oluştu. Bu şimdiye kadar olan bir durum değildir. Bunun sebebi de iklimlerin ötelenmesi, sıcaklıkların artması, kuraklıkların artması, nemin düşük olması. Rüzgarın hızlı olmasıyla yangının yayılması, bunlar yangının daha hızlı gelişmesine ve söndürülememesine neden oluyor.


Alıntı
Share: