Share:
Notifications
Clear all

İngiltere’de banka hesabı açma  

  RSS

admin
(@admin)
Üye Admin
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 61
Ocak 7, 2020 7:53 pm  

İngiltere’de banka hesabı açma

 

İngiltere’de eğitim alırken, bir bankada hesap açmak isteyebilirsiniz – veya açmanız gerekebilir. Bunun için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız olabilir:

 

Pasaportunuz

Okulunuzda, kolejinizde veya üniversitenizde öğrenci olduğunuzu gösteren bir belge

Kendi ülkenizdeki ve İngiltere’deki ikametgah belgeniz

Ülkenizdeki bankanızdan alınmış bir referans mektubu ve hesap dökümü.

Seyahatinizden önce bankanıza paranızın İngiltere’ye nasıl transfer edileceğini ve ülkenizdeki bankanızın İngiliz bankaları ile özel bir iş birliği olup olmadığını sorun.

Bir banka hesabının açılması ve paranın transfer edilmesi zaman alabilir – örneğin iki veya üç hafta kadar. Bu süre içinde masraflarınızı karşılamak için yanınızda seyahat çeki veya nakit getirmeniz tavsiye edilir.

Kendi ülkenizde aldığınız bir banka kartınızı kullanmayı planlıyorsanız, kendi bankanıza kartınızın İngiltere’deki bankamatiklerle uyumlu olup olmadığını ve para çekim işlemleri için herhangi bir ücret ödeyip ödemeyeceğinizi sorun.

Daha fazla tavsiye için İngiltere Uluslararası Öğrenci İşleri Konseyi (UK Council for International Student Affairs) internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 

Para yönetimi

 

Aşırı harcama yapmamanız önemlidir – hesap limitinizi aşarsanız bankanız sizden ekstra ücret tahsil edecektir. Hesabınızdaki paradan fazlasına ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, kredi çekmek için bankanızla görüşün.

Bütçe planlama bölümünde bütçe planlama ile ilgili ipuçlarına ulaşabilirsiniz

Banka hesabınıza erişim

Yüz yüze. Genellikle İngiltere’deki bankalar Pazartesi’den Cuma’ya saat 09:00 ila 16:00 arası açıktır; bazıları Cumartesi sabahları da hizmet vermektedir.

İnternet ve telefon. Birçok banka 24 saat internet ve telefon bankacılığı hizmeti sunmaktadır, böylece ödeme yapabilir, ödeme geçmişinizi görüntüleyebilir ve istediğiniz zaman paranızı yönetebilirsiniz.

Bankamatikler (ATM’ler) İngiltere’nin her noktasında yaygın şekilde bulunmaktadır. Para çekmek ve bakiyenizi kontrol etmek için istediğiniz zaman bankamatikleri kullanabilirsiniz. Bunların çoğu ücretsizdir. Bazıları para çekim işlemi için küçük bir ücret tahsil etmektedir – bu ücret ekranda net bir şekilde görüntülenecektir.


Alıntı
Share: