Share:
Notifications
Clear all

İngiltere’de dil okulu seçerken nelere dikkat edilmeli?  

  RSS

admin
(@admin)
Üye Admin
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 61
Ocak 7, 2020 7:59 pm  

Her yıl 600,000 kişi dil eğitimi almak için İngiltere'yi tercih ediyor. Dil okulu seçimi de kişinin karakteri, hobileri, ilgi alanları, maddi yeterliliği, dil okullarının sunduğu fırsatlar gibi farklı kriterlere göre yapılıyor.

Yinede İngiltere'de dil okulu seçerken şu noktalara dikkat etmeniz faydalı olacaktır ;

 

1. Akredite

İngiltere'de 1000 den fazla dil okulu ve dil eğitimi veren kurum bulunmaktadır. İngiltere'de ortalama olarak 400 tane dil okulu Education UK tarafından akreditedir. Yani 1000 okuldan sadece 400'e yakını Akredite olmuş ve sürekli olarak Accredition UK tarafından denetlenir. Accredition UK okulların yönetimini, programların sürekliliğini, eğitim kalitesini, tesisi ve yardımları denetler ve standartları iyileştirir. Accredition UK, English UK ve British Council tarafından yönetilir.

 

2. Kalite

İngiltere dil okulları günümüz rekabet piyasasında rakiplerinin arasından sıyrılmak için ellerinden geleni yaparlar. Kaliteli okulları seçmek için dikkat etmeniz gereken bir kaç ufak soru :

* Tek merkezli bir okul mu?

* Başka şehirlerde veya ülkelerde de okulları var mı ? ( Zincir okullar her zaman daha avantajlı olabilir. Mesela Londra'ya gittiniz ama beğenmediniz, eğer okulunuzun Brighton'da şubesi varsa oraya geçebilirsiniz. )

* Bilinen bir okul mu ? Giden öğrenciler tavsiye ediyor mu ?

* Web sitesi kaliteli ve içerik yönünden zengin mi ?( Kötü websitesi olan okul muhtemelen kötü idare ediliyordur. )

* Dil laboratuarı var mı ?

* Internet cafe / bilgisayar odası / wi-fi var mı ? Ücretli mi ?

 

3. Bölge Seçimi

İngiltere'de İngilizce öğrenmek için çok fazla şehir seçeneği vardır. Öncelikle istediğiniz şehir seçimini yapmanız sizin için faydalı olacaktır;

* Küçük bir şehir/kasaba mı ?

* Büyük ve hareketli bir şehir mi ?

* Çalışma imkanı fazla olan bir şehir mi ?

* Akademik kariyer yönünden zengin bir şehir mi ?

* Mevsimsel faktörleri göz önüne aldınız mı ? ( Edinburg gibi bir yer kışın çok soğuk olabilir )

* Bir çok aksanın konuşulduğu bir şehir mi ?

 

4. Fiyat

Maddi kriterler genelde okul seçimi yaparken en önemli etkenlerin başında gelir. Yinede geleceğinize yatırım yaparken biraz daha seçici olmanız sizin için faydalı olacaktır. Okullar arasında uçurum farklılıklar olmasının asıl sebebi ;

* Kalite ? Çok ucuz okulları tercih etmemeye çalışın. Ucuz okulların kalitesi genelde düşüktür.

* Lokasyon ? Okulların bulundukları mevkiiler de fiyatlara etkendir. Londra'nın merkezi Zone 1 deki okulla, Zone 6 daki bir okulun fiyatının aynı olması beklenemez.

* Sınıf mevcudu ? Genelde fiyatı ucuz olan okullarda sınıf mevcutları 15-20 kişinin üzerindedir. Normal standartlardaki okullarda maksimum sınıf mevcutları 10-12 kişiliktir. 2 sınıfı birleştirdiklerine göre ucuz olması normaldir. Dil eğitimi için kesinlikle sınıf mevcudu 12 kişinin üzerinde olan okulları tercih etmeyin.

* Kitap ve materyaller ? Kurs kitapları genelde kurs fiyatının içerisine dahildir. Çok ekonomik olarak göze çarpan okullarda her seviyenin kitapları ayrıca öğrencilere satılır. Buda ek bir masraf olarak baştan hesaplanmalıdır. Ek ücretlere dikkat edin.

 

5. Lokasyon

Okulun bulunduğu lokasyon sizin ve geleceğiniz için çok önemli bir rol oynayacaktır. Eğer küçük, şehirden uzak veya konaklamanızdan uzak bir okulda eğitim alırsanız hayatınız İngiltere'de pratik yapmak yerine yollarda geçecek demektir. Tabi yol masraflarınıda unutmayın. Bu yüzden seçeceğiniz okulun bulunduğu yeri kayıt olmadan önce araştırın. Şehir merkezinde, insanların yoğun olarak bulunduğu bölgelerde bulunmak İngilizce'nizi geliştirmeniz için faydalı olacaktır.

 

6. Eğitmenlerin Kalitesi

Seçeceğiniz okuldaki öğretmenlerin/eğitimenlerin ana dilinin İngilizce olup olmadığını sorgulayın. Kimse anadili İngilizce olmayan birinden dil öğrenmek istemez.

 

7. Büyüklük

Okulun büyüklüğü tek başına bir kalite kriteri değildir. Ama okulunuzda ne kadar çok öğrenci olursa o kadar kolay ortam edinme şansınız dolayısıyla pratik yaparak İngilizce öğrenme şansınız olacaktır. Kampüs tarzında eğitim veren okulları tercih etmez misiniz ?

 

8. Aktivite ve Sosyal Program Seçenekleri

Fiyatların içerisine nelerin dahil olduğunu mutlaka sorgulayın. Bazı okulların fiyatlarının içerisine ücretsiz aktivitelerde dahildir. Şehir turu, müze gezisi, hoşgeldin partisi veya akşam yemeği gibi. Bunun dışında ücretli olan aktiviteleri de araştırın. Farklı ülkelerden arkadaş edinmeniz için en iyi ortam bu aktivitelerdir.

 

9. İngilizce Seviyeniz

İngilizce seviyenize göre tercih yapmanız sizin için faydalı olacaktır. Eğer kendinizi anlatabilecek kadar İngilizce biliyorsanız Londra'yı tercih edebilirsiniz. Ama İngilizce'nize güvenmiyorsanız, başlangıçta Londra'yı seçmeniz sizi çok zorlayabilir.

 

10. Konaklama

Okulların sunduğu konaklama seçeneklerine dikkat edin. Konaklama fiyatları çok değişken olmakla birlikte, okula olan uzaklığına göre de fiyatlar değişmektedir. Mesela X okulda aile yanı konaklama seçeneği 200 ken diğer okulda 100 olabilir. Kalmak istediğiniz konaklama seçeneğini mümkünse önceden belirleyin. Ne kadar rahat bir yerde kalırsanız sizde eğitiminize odaklanabilir ve o kadar rahat olursunuz.

 


Alıntı
Share: