Share:
Notifications
Clear all

İRLANDA DEYİNCE AKLA GELENLER  

  RSS

admin
(@admin)
Üye Admin
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 61
Şubat 9, 2020 7:02 pm  

1- ARP
Resmi sembolü arp. Ülkenin diğer sembolleri arasında üç yapraklı yonca, koyunlar, ormanda yaşayan periler, gökkuşağının altında hazine arayan kızıl saç ve sakallı cin var. Müzik grupları ve müzisyenlerden U2, SInead O’Connor, DamIen RIce, Lisa Hannigan, HozIer; aktörlerden de Liam Neeson ve Pierce Brosnan İrlanda’nın dünyaya tanıttığı gurur kaynakları. 

2- EUROVISION
Birkaç kez ülkeye şampiyonluğu getiren şarkıcı Johnny Logan sayesinde de İrlanda, halen Eurovısıon’u en fazla kazanan ülke olma sıfatını koruyor. 

3- EDEBİYAT
Ülkenin dünya edebiyatına katkısı bambaşka bir başlık altında toplanmalı. ‘DorIan Gray’in Portresi’nin yazarı Oscar WIlde, London School of EconomIcs’in kurucularından yazar George Bernard Shaw, Nobel ödüllü Samuel Beckett, İrlanda adını öne çıkaran isimler arasında.

4- KELT DİLİ
İrlanda’da en yaygın konuşulan dil İngilizce olmasına karşın ülkenin resmi dili aslında Kelt (GaelIc) dili. Tüm tabelalarda yer adları önce Kelt adıyla daha sonra ise İngilizce yazılıyor. Toplu taşıma araçlarında yapılan anonslarda da önce Kelt dili kullanılıyor.

5- HURLING VE RUGBY
Hem el hem ayakla oynanan GaelIc futbolu, hokey benzeri hurlIng ve en önemlisi rugby, ülkenin en popüler sporları.


Alıntı
Share: