Share:
Notifications
Clear all

İrlanda'da Gezilecek Yerler  

  RSS

admin
(@admin)
Üye Admin
Katılım : 3 ay önce
Gönderiler: 56
09/02/2020 7:08 pm  

 

1- TEMPLE BAR

 

Şehrin en meşhur caddesi O’Connell. Mutlaka görmeniz gereken yer ise şehrin ortasındaki Temple Bar. Burası düşündüğünüzün aksine barlar semtinin genel adı fakat Temple Bar’ın içinde Temple Bar adında da bir bar var. Önünde fotoğraf çektirmek, şehirde yapılması gerekenler listesinde üst sıralarda. İrlanda’da fazla Türk göremeseniz de barın kapısında duran Türk görevlinin çalışma saatlerine denk gelirseniz, eminim o da sorularınızı memnuniyetle yanıtlayacak. Temple Bar semti Dublin’in en turistik yeri olmasına ve barlardan gece-gündüz müzik sesi gelmesine rağmen, insana rahatsızlık değil hayat veriyor. İlk biranızı burada yudumlayabilirsiniz. İçki servisi genelde öğlen 12’den sonra başlıyor.

 

Dublin’in ve İrlanda’nın her köşesinde bar bulabileceğiniz için kendinizi Temple Bar semtiyle sınırlamayın. Şehrin daha güneyine ya da kuzeyine de gidin. Nereye giderseniz gidin, kendinizi hiç tanımadığınız insanlarla, adlarını bile sormayı unutarak, muhabbet ederken bulabilirsiniz. İrlanda ve İrlandalılar için bu çok normal. Mekanlarda sigara içmek yasak ama neredeyse her hepsinin önünde ya da arkasında sigara içmenize izin var.

 

Bana kalırsa, hatıra eşyaları almak için de en güzel yer Temple Bar semtinin içindeki Temple Bar Trading Company adlı mekan. Buna ek olarak zincir olan Carrolls mağazaları, şehrin dört yanında yer alıyor. Unutmayın, havaalanında da hatıra eşyaları satılıyor.

 

 

2- TRINITY COLLEGE DUBLIN 

 

Harry Potter ve Yıldız Savaşları filmlerinde kullanılan bu büyülü kütüphaneyi mutlaka gezin. Giriş ücreti yaklaşık 10 euro. 

İngiltere’nin Oxford ve Cambridge üniversiteleri ile aynı statüde yer alan tarihi üniversite, hemen Temple Bar’ın yanında. Gözden kaçırmamanız gereken yer okulun içindeki Book of Kells. Harry Potter ve Yıldız Savaşları filmlerinde kullanılan bu büyülü kütüphaneyi mutlaka gezin. Giriş ücreti yaklaşık 10 euro.

 

3- GRAFTON STREET, ST. STEPHEN'S GREEN PARK

Grafton Street, güneyin alışveriş sokağı. Güzel restoranlar var. Sokağın bir ucu Trinity College tarafında, bir ucu ise St. Stephen’s Green Park’nın orada. Hava güzelse parkta dinlenebilir, yorgunluğunuzu kuğuları izleyerek giderebilirsiniz.

 

 

4- MERRION SQUARE PARK VE OSCAR WILDE HEYKELİ

 

Trinity College ana kapısından tam sola gidip düz yürürseniz, sağınızda küçük mağazalar göreceksiniz. Fiyatları pahalı olmasına rağmen, İrlanda’ya özel orijinal yün ürünler bu dükkanlarda satılıyor Birkaç dakika yürüdükten sonra sağınızda Merrion Square parkını ve içİndeki taşın üstünde dinlenen Oscar Wilde heykelini göreceksiniz. 

 

5- GRAND CANAL  

Grand Canal'daki tiyatronun girişi 

Google ve Facebook gibi dünya devi şirketlerin Avrupa merkezlerinin yer aldığı semt burası. Müzikallerin sergilendiği Board Gais Energy tiyatrosu, tiyatronun önünde yeşil ve kırmızı ışıklarla hazırlanan dijital orman ve de kanal, görülmeye değer.

 

 


Alıntı
Share: