Share:
Notifications
Clear all

Üç yapraklı yonca ülkesinin başkenti: Dublin ve İrlanda  

  RSS

admin
(@admin)
Üye Admin
Katılım : 1 sene önce
Gönderiler: 61
Şubat 9, 2020 6:53 pm  

 

Keltçeden gelen ‘dubh (siyah)’ ve ‘lınn (havuz)’ kelimelerinin birleşiminden oluşan DublIn, müziğin ve Guınness’in bir yaşam tarzı olduğu, hayat dolu bir şehir. Dublin’e, İstanbul’dan direkt 4-4.5 saatte uçabiliyorsunuz. Bavul hazırlarken aklınızda tutmanız gereken detay ise, İrlanda’nın dört mevsim yağışlı olduğu.

İrlanda, Schengen ülkeleri arasında yer almıyor. Dolayısıyla giriş için İrlanda vizesi almak gerekiyor. Aynı zamanda, Birleşik Krallık ile birkaç sene önce yapılan anlaşmayla Türk vatandaşları, İngiltere turist vizesiyle önce İngiltere’ye giriş yapma koşuluyla İrlanda’ya, aynı vizeyle giriş yapabiliyor.

 

Dublin’de tek havaalanı var. Şehre gitmek için en kolay taşıma aracı ise Aircoach isimli şehir ve havaalanı arasında sadece birkaç yerde duran özel otobüsler olacak. İnternetten ya da otobüse binerken bilet satın alabilirsiniz.

Şehrin merkezinden geçen Liffey nehri, şehri kuzey ve güney olarak ikiye ayırıyor. Şehrin güneyi çift sayılı posta kodlarıyla ifade edilirken, kuzeyi tek sayılarla belirtilmekte. Dublin’i en güzel tecrübe etmek için şehir merkezinde konaklamayı tercih edin ve mutlaka yürüyerek keşfedin. Otel ararken, aramanızı şehrin güney merkezi Dublin 2, 4 ya da kuzey merkezi Dublin 1’e göre yapın.

 

İrlanda, aile yaşantısı açısından da Avrupa’nın incisi. Güvenlik ve mimari çocuklar göze alınarak planlandığından ailece harika bir tatil geçirebilirsiniz. Örneğin, kaldırımlarda rahatça bebek arabalarıyla yürüyebilir veya çoğu bara çocuklarınızla girebilir ve içki içebilirsiniz.

Size verebileceğim en iyi tavsiye ise, Dublin’de müze gezme planlarını bir yana bırakıp, bol bol yürümeniz ve çevrenize dikkatle bakmanız; çünkü hayat sokaklarda!

 

İrlanda hakkında daha fazla bilgiye her zaman  İrlanda Eğitim ve İrlanda dil okulları'nın kapsamlıca tanıtıldığı İrlanda Eğitim Rehberinden ulaşabilirsiniz. https://www.irlandaegitimrehberi.com/

 

Bu konu 1 sene önce tarafından admin tarihinde düzenlendi

Alıntı
Share: