Share:
Notifications
Clear all

Kanada vizesi nasıl alınır?  

  RSS

admin
(@admin)
Üye Admin
Katılım : 2 sene önce
Gönderiler: 61
Ocak 7, 2020 9:38 pm  

Doğal güzellikleri ve gelişmiş turizmiyle seyahat severlere ev sahipliği yapan Kuzey Amerika ülkelerinden biri olan Kanada, uluslararası turistik ziyaret için birçok ülkeden vize talep etmektedir. Özgürlükler ülkesi Kanada'ya gitmek için vize nasıl alınır? Kanada vizesi için gerekli belgeler nelerdir?

Dilerseniz Daha detaylı bilgi için bizi hemen arayabilirsiniz. 0 212 543 58 06

 

 

KANADA VİZESİ NASIL ALINIR?

 

Kanada vize muafiyet kapsamı altında ülkeye turistik amaçlı ziyaretlere 6 aylık oturum hakkı tanımaktadır. Bu süre içinde turistlerin hakları turistik statüden daha fazla değildir. Ancak her ne kadar ülke vize muafiyeti uygulasa da bu ülkeye girişte mutlaklık sağlamamaktadır. Son karar yetkili memurundur. Türk pasaportu taşıyorsanız bu durumda Kanada için vize almanız gerekmektedir.

 

Kanada vizesi dünyanın alınması en zor vizelerinden biri olsa da Türk vatandaşları diğer ülke vatandaşlarına nazaran daha kolay bir şekilde vize alabilmektedirler. Başvuruyu İstanbul ya da Ankara'da bulunan VFS Kanada Vize Servisi aracılığıyla yapabilirsiniz dilerseniz online ya da yazılı olarak da başvuru yapma hakkınız vardır. Online başvuruyu oldukça dikkatli bir şekilde yapmanız başvurunuz değerlendirilmesi bağlamında ciddi bir öneme sahiptir. Eğer gerektiği şekle uygun başvuru yapmazsanız ödediğiniz vize ücreti ya da başka ifadeyle harçlar da yanacaktır. Bu anlamda Kanada vizesi başvurularında vize alanında uzman olan bir kişiden yardım alınmasında fayda var. Çünkü bu vize türü Schengen ya da Amerika Birleşik Devletleri kadar basit bir başvuru prosedürüne sahip değildir.

 

Türk vatandaşı olarak başvuru yapmanız durumunda başvuru ile beraber parmak izi alımı da yapılacaktır. Bunun yanı sıra bazı durumlarda sizden tam teşekküllü sağlık raporu da talep edebilmektedirler. Bu tamamen memur ile aranızda kurulacak olan ilişkiye bağlı diyebiliriz. Kanada vizesi başvurusunda dolduracağınız başvurunun haricinde sizden aşağıda yer alan belgeleri talep edeceklerdir.

 

Resmi belge şeklinde sunulacaklar;

1. Banka hesap dökümü (İngilizce ya da Fransızca)
2. Güncel ve önceki pasaportlarınızda bulunan tüm vize ve damgalar
3. Maaş bordurosu (İngilizce ya da Fransızca)
4. Şirket sahiplerinden şirkete ait imza sirküleri, finansal kayıtlar vs. (İngilizce ya da Fransızca)
5. Biyometrik fotoğraf (Kanada Konsolosluğu resmi sitesinden özelliklere bakılmalıdır.)
6. Eski ve yeni eşinize dair kimlik bilgileri (Boşansanız dahi) (İngilizce ya da Fransızca)
7. 2. derece yakınlarınıza dek bilgi istiyorlar. (İngilizce ya da Fransızca)
8. Niyet Mektubu (İngilizce ya da Fransızca)
9. Mesleki durumunuz diploma vs.

 

 

Bu konu 2 sene önce tarafından admin tarihinde düzenlendi

Alıntı
admin
(@admin)
Üye Admin
Katılım : 2 sene önce
Gönderiler: 61
Şubat 1, 2020 10:23 pm  

KANADA VİZE SÜRECİ

Kanada vize başvurularında; gitme amacınızı, ileriye dönük hedeflerinizin ne olduğunu somut bir şekilde ifade etmelisiniz. Kanada vize redlerinin en büyük sebebi öğrencinin kendini doğru şekilde ifade edemeyip inandırıcı olmamasıdır. Hazırlayacağınız niyet mektubu içerisinde neden Kanada’ya gittiğiniz , eğitime neden ihtiyacınızın olduğu, sonrasında planlarınızın neler olduğu gibi birçok konuyu gerçekçi bir şekilde bahsetmelisiniz. Aynı zamanda oradaki yaşam giderlerinizi karşılayacağınıza dair banka hesabınızda yeterli miktarda para göstermeniz gerekiyor.

Kanada, öğrencilere çalışma izni vermemektedir. Fakat lisans ve lisansüstü programlara dahil olan öğrencilere belirli durumlarda haftalık 20 saat çalışma izni verebilmektedir.

Vize işlemleri Kanada konsolosluğu tarafından görevlendirilen VFS Kanada merkezlerinden yapılır. Vize başvurusu, online formların doldurulup sisteme yükleyerek oluşturulabileceği gibi kargo yoluyla da yönlendirilebilir. Dosyanız vize başvuru sistemine ulaştıktan sonra VFS Kanada sitesinden biyometri için randevu alınır.

Başvurabileceğiniz Vize Tipleri:

1. SX1 Vizesi : 24 hafta ve daha az süre için Kanada’da kalma izni verilir. Tek girişli vize tipidir. Tek girişli vize tipinde; 6 aya kadar vize alabilirsiniz ve 6 aylık süreden önce ülkeden ayrılırsanız tekrar ülkeye giriş yapmak için vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

2. S1 Vizesi : 24 hafta ve üzeri eğitim alacak öğrencilerin alabileceği vize tipidir. Genellikle eğitim süreniz kadar izin verilmektedir. Fakat önemli olan vizeniz ile birlikte gönderilen ‘study permit’ (eğitim izni) belgenizin geçerlilik süresidir.

Vize Ücretleri:

SX1 Vizesi İçin ; Vize Ücreti : 185 CAD
VFS Servis Bedeli:80 TL

S1 Vizesi İçin ; Vize Ücreti : 235 CAD
VFS Servis Bedeli : 80TL


CevapAlıntı
Share: